Karpaz Klima
29°C
Clouds
Gazimağusa

KARPAZKLİMA MÜHENDİSLİK

Veri Merkezleri

veri

Teknik ve Ekonomik Tasarım Kriterleri

Hassas iklimlendirme ve IT soğutma sistemlerinin tasarım kriterlerini iç mekanda yapılan işlemler belirler. Özellikle sistem salonlarında ve bilişim teknolojilerinde (IT) harcanan enerjinin yaklaşık %33'ünü dış üniteler (Soğutma grupları, Kuru soğutucular ve Kondenserler) oluşturur. Bu yüzden daha az enerji harcayan sistem salonları tasarlayabilmek için dış ünitenin harcadığı enerjiyi mümkün mertebe azaltmak temel amaçlardan ilki olmalıdır. En temel tasarım kriterleri:

  • İşlevsellik: Her koşulda işlevsel bir sistem kurulumu.

  • Enerji Verimliliği: Veri merkezinin bulunduğu bölgenin iklim profiline göre enerji bakımından en verimli sistem çözümünün uygulaması.

  • Kurulum maliyeti ve İşletme maliyeti: Sistemin ilk yatırım maliyeti ve ekonomik ömrü içinde ortaya çıkan işletme ve bakım maliyetlerinin dikkate alınması. Özellikle 100% kapasite doluluk ihtiyacına göre tasarlanan veri merkezlerinin, ilk etapta tam yük ihtiyacının olmaması (low start build up), özellikle başlangıçtaki işletme maliyetlerinin dikkate alınması.

  • Esneklik: Değişen yerleşim şartlarına göre sistemin uyumlu olabilmesi.

  • Servis ve bakım kolaylığı: Sürdürülebilir bir iklimlendirme sisteminin en temel fonksiyonlarından birisi de, kesintisiz operasyon için servis ve bakım metotları ve kolaylığıdır.

gorunum tasarim