Karpaz Klima
33°C
Clear
Gazimağusa

KARPAZKLİMA MÜHENDİSLİK

  • Anasayfa
  • Ürünler
  • Alternatif Isıtma Sistemleri
  • Isı Pompaları
  • Daikin
  • Toprak ve Su Kaynaklı Isı Pompası

Isıtma Soğutma Soğutma (KW) Isıtma (KW)
icon-energylabel N -A icon-energylabel N -A kapasiteye göre değişken kapasiteye göre değişken

 

Güneş enerjisi kiti sayesinde Daikin Isı Pompası sistemini güneş enerjisi panelleri ile kombine edin. 

Düşük sıcaklıklı Daikin Altherma sistemi sıcak su üretmek içim güneş enerjisi panelleri ile mükemmel bir biçimde kombine edilebilmektedir. 
Güneş enerjisi kiti, güneş enerjisinden elde edilen ısının harici bir ısı eşanjörü ile Daikin Altherma sıcak kullanım suyu boylerine transfer edilmesinden sorumludur. İki ısı eşanjörlü boylerin aksine bu sistem, boyler içersindeki tüm suyun güneş enerjisiyle ve gerektiğinde ısı pompası enerjisiyle etkili şekilde ısıtılmasını sağlar . 
Bu sistem boyleri içeriğinin 30% ' undan 70% ' ine kadarının güneş ışığı ısısıyla verimli biçimde ısıtılmasına olanak tanımaktadır.  

1. Isı pompalarının arkasındaki sihir nedir? 

Herşey güneşin doğuşu ile başlar. Güneş atmosferimizi ve yer kabuğunun dış katmanını ısıtır. Bir yılda güneş tarafından dünyaya gönderilen enerji, gezegenimizde tüketilen enerjinin 50 katından daha fazladır. Bu nedenle güneş sınırsız ve tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneşli günlerde güneşin termal enerjisini vücudunuzda hissedersiniz. Aslında soğuk kış günleri ve geceler de dahil olmak üzere her zaman havada yeterli termal enerji mevcuttur. Bu durum yanlızca Florida veya güney İspanya için değil halihazırda ısı pompası kullanan binlerce konutun bulunduğu İsveç veya Norveç gibi ülkeler için de geçerlidir.  

Heat pump

2. Öyleyse insanlar neden hala tereddüt ediyor? 

Tüm bu avantajlarına rağmen ısı pompaları birçok kişi için gizemini korumaktadır. Soğuk bir kaynaktan soğuk bir ortama "ısı" transferi kavramı ilk bakışta birçok kişiye olanaksız gelmektedir. Ancak ısı pompaları ile ilgili hiçbir şüpheye yer yoktur.

3. Nasıl Çalışır? 

Bir ısı pompası için sadece bir ısı kaynağı (hava), iki ısı eşanjörü (bir tanesi ısıyı absorbe etmek, diğeri ısıyı mahale aktarmak için) ve sistemin çalışmasını sağlamak için göreceli olarak düşük miktarda elektrik enerjisi gereklidir. Isı pompası enerjiyi çevreden sağlamaktadır. Daikin Altherma sisteminde kaynak dışarıdaki havadır. Isı pompası enerjiyi belirli bir sıcaklıkta alır, bu sıcaklığı yükseltir ve ardından bir akışkana aktarır. Daikin Altherma sisteminde kullanılan akışkan sudur ve radyatörler, döşemeden ısıtma sistemi veya fan coil üniteleri içersinde dolaşır.

4. Kompresör - Isı pompasının kalbi 

Soğutucu akışkan buharlaştırıcıdan geçer ve havadaki ısıyı alır, ardından gaz fazına geçer. Bu adımdan sonra kompresör devreye girer. Bir gazı sıkıştırdığınızda gaz fazdaki ısı enerjisi moleküller ile birlikte konsantre hale gelir ve sonuçta sıcaklık yükselir. Bisikletinizin tekerleğini şişirirken tekerlek içerisindeki havanın ısındığını hissedersiniz.

Isı pompasının kompresöründe sıcaklık, kaynağın ( Daikin Altherma için dış hava ) başlangıçtaki sıcaklığına kıyasla çok büyük oranda yükselir. Sıkıştırılan gaz, gazın kendisinden daha soğuk bir yüzey olan kondansere girdiğinde ısıtılan ortamda ikinci ısı değişimi meydana gelir. Son olarak gaz yoğuşur ve evinizi ısıtacak olan ısı açığa çıkar.

Yoğuşma işlemi gazın tekrar sıvı hale dönüşmesidir. Soğutucu akışkan bir genleşme vanasından geçer, başlangıçtaki basıncına ulaşır ve tüm proses tekrar başlar.

 

EKHVX016BB6WN / ERLQ016CAW1
 
Isıtma kapasitesi Nom. kW 16.00 (1) 
15.20 (2)
  Maks. kW 12.30 (3) 
11.35 (4)
Soğutma kapasitesi Nom. kW 16.76 (1) 
13.12 (2)
Güç Girişi Isıtma Nom. kW 3.72 (1) 
4.60 (2)
    Maks. kW 5.40 (3) 
6.25 (4)
  Soğutma Nom. kW 6.06 (1) 
5.65 (2)
COP 4.30 (1) 
3.29 (2) 
2.28 (3) 
1.82 (4)
EER 2.76 (1) 
2.32 (2)
Notlar Koşul 1: soğutma Ta 35°C - LWE 18°C (DT = 5°C); ısıtma Ta KT/YT 7°C/6°C - LWC 35°C (DT = 5°C)
  Koşul 2: soğutma Ta 35°C - LWE 7°C (DT = 5°C); ısıtma Ta KT/YT 7°C/6°C - LWC 45°C (DT = 5°C)
  Koşul 3: ısıtma Ta KT -7°C (%85 Bağıl Nem) - LWC 35°C
  Koşul 4: ısıtma Ta KT -7°C (%85 Bağıl Nem) - LWC 45°C

gorunum tasarim